- Aké knihy môžu byť nominované do súťaže?
- Knihy, ktoré boli vydané v roku 2024 a sú späté s regiónom Kysuce tematicky alebo osobou autora textovej či obrazovej časti.
- Tlačené knihy, graficky a knihársky spracované do formy zväzku viazanej alebo brožovanej publikácie, tvoriace myšlienkový a výtvarný celok a bolo im pridelené ISBN.
- Nominovať je možné:
– knihy výlučne iba s textom,
– môže ísť o obrazovú knižnú publikáciu,
– knihy, ktorých text je kombinovaný s obrazovou časťou.
- Knihy z oblasti krásnej alebo odbornej literatúry.
- Kto môže nominovať knihu?
- čitateľská verejnosť,
- autori knižných publikácií,
- zostavovatelia, redaktori, ilustrátori,
- vydavatelia, kníhkupci a distribútori kníh.
- Ako nominovať?
- Čitateľská verejnosť nominuje knihu nominačným listom, ktorý je možné si stiahnuť z internetovej stránky knižnice alebo vyzdvihnúť priamo v knižnici. Nominačný list je potrebné doručiť osobne, poštou (na adresu knižnice) alebo mailom na adresu visnakova@kniznica-cadca.sk.
- Autori nominovanej publikácie, zostavovatelia, redaktori, vydavatelia, kníhkupci a distribútori kníh doručia jeden výtlačok nominovanej publikácie spolu s nominačným listom osobne alebo poštou na adresu knižnice.
- K nominácii môžu byť priložené recenzie, kritiky uverejnené v periodikách, názory iných literátov na knihu, ktoré budú použité pri prezentácii kníh prostredníctvom mediálnych partnerov súťaže.
- Dôležité termíny súťaže:
- Termín odovzdania nominácií je od 24. januára do 24. februára 2025
- Hlasovanie bude prebiehať od 3. marca do 4. apríla 2025
- Vyhlásenie výsledkov súťaže sa bude konať 10. apríla 2025 o 16.00 hod. v Kysuckej knižnici v Čadci
- Súťažné kategórie:
- Nominované knihy budú zaradené do dvoch súťažných kategórií:
- 1. kategória: beletria
- 2. kategória: odborná literatúra
- Kde nájdete nominované knihy?
- Nominované knihy budú postupne predstavované mediálnymi partnermi i na internetovej stránke Kysuckej knižnice v Čadci a Žilinského samosprávneho kraja. V období od 3. marca do 4. apríla 2025 budú publikácie vystavené v Kysuckej knižnici v Čadci.
- Kto rozhodne o výsledkoch súťaže?
- O víťaznej knihe rozhodne čitateľská verejnosť prostredníctvom hlasovacích lístkov. Hlasovanie bude možné realizovať po uzávierke nominácií v čase od 3. marca do 4. apríla 2025.
- Hlasovacie lístky budú uverejňované v regionálnych týždenníkoch, na webovej stránke knižnice, alebo si ich záujemcovia môžu vyzdvihnúť priamo v Kysuckej knižnici v Čadci, Mestskej knižnici v Kysuckom Novom Meste, Mestskej knižnici v Turzovke i Mestskej knižnici v Krásne nad Kysucou.
- Verejnosť môže hlasovať aj prostredníctvom on-line hlasovacieho lístka zverejneného na web stránke knižnice www.kniznica-cadca.sk.
- Na jednom hlasovacom lístku môže hlasujúci udeliť jeden hlas knihe v prvej kategórii (beletria) a jeden hlas knihe v druhej kategórii (odborná literatúra).
- Hlasujúci môže udeliť jednej knihe len jeden hlas. Počas trvania súťaže môže hlasujúci hlasovať len jedenkrát.
- Platný je len originálny anketový lístok, ktorý bude k dispozícii v knižnici, na jej webovej stránke alebo uverejnený v regionálnych periodikách.
- Hlasovací lístok je potrebné doručiť osobne do Kysuckej knižnice v Čadci, prípadne do Mestskej knižnice v Kysuckom Novom Meste, Mestskej knižnice v Turzovke i Mestskej knižnice v Krásne nad Kysucou.
- Hlasovací lístok je možné doručiť aj poštou alebo mailom na nižšie uvedenú adresu Kysuckej knižnice v Čadci.
Kniha, ktorá získa najviac čitateľských hlasov, získa ocenenie Kniha Kysúc 2024. Na slávnostnom vyhodnotení súťaže budú z hlasujúcich vyžrebovaní viacerí výhercovia, ktorí získajú vecné ceny a bezplatné registrované členstvo v Kysuckej knižnici v Čadci na 365 dní. Prvý vyžrebovaný získa predplatné týždenníka KYSUCE na rok 2025. Nominované knihy po skončení súťaže ostávajú majetkom knižnice, aby boli natrvalo prístupné jej čitateľom. Hlasovacie lístky budú po skončení súťaže skartované za účasti trojčlennej komisie. Autorom víťazných kníh knižnica bezplatne ponúkne spoluprácu a priestor pre prezentáciu publikácií širokej verejnosti. Z kníh, ktoré sa umiestnili na prvých troch miestach súťaže v každom regióne Žilinského kraja, bude zostavená putovná výstava, ktorá bude postupne prezentovaná v každej regionálnej knižnici Žilinského samosprávneho kraja.
Kontakt: Poštová adresa: Kysucká knižnica v Čadci, Ul. 17. novembra 1258, 022 01 Čadca, e-mail: visnakova@kniznica-cadca.sk www.kniznica-cadca.sk Tel.: 041/4334 615, Mobil: +421 915 572 259
Kysucké Nové Mesto: historická monografia mesta (1254 – 2024)
Mesto Kysucké Nové Mesto vydalo pri príležitosti 770. výročia prvej písomnej zmienky o meste jedinečnú a obsahom rozsiahlu dvojdielnu monografiu, ktorá obsahuje veľké množstvo doteraz nepublikovaných údajov. Knihu zostavili Dušana Litvová a Martin Priečko a erudovanými autormi textovej časti sú pracovníci: Kysuckého múzea, Krajského pamiatkového úradu v Žiline, Mestskej knižnice Kysucké Nové Mesto, Katedry etnológie a mimoeurópskych štúdií Filozofickej fakulty UCM v Trnave a Katedry fyzickej geografie a geoinformatiky Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave. Publikácia obsahuje informácie z dejín mesta od najstarších čias zachytené archeologickými nálezmi alebo v archívnych dokumentoch. Obsah je zameraný tiež na cirkevné dejiny a život obyvateľov po druhej svetovej vojne až po súčasnosť. Nechýbajú informácie o prírodných pomeroch, demografii, etnografii, symboloch, kultúrnych pamiatkach a toponýmia. Kniha je doplnená bohatou zbierkou fotografií a obrazového materiálu.
Odborná literatúra

Zaujímavé príbehy kysuckých obcí
Pri príležitosti 780. výročia prvej písomnej zmienky o regióne Kysuce vydala Organizácia cestovného ruchu Kysuce informačnú publikáciu so zaujímavými príbehmi kysuckých obcí a miest. Čitateľská verejnosť sa môže zoznámiť s menej známymi, veselými, smutnými i prekvapujúcimi udalosťami, ktoré zachytili archívne dokumenty od 13. storočia. Odborné texty zostavil Drahomír Velička. V brožúre nájdeme príbehy z 18 členských obcí a miest Organizácie cestovného ruchu Kysuce: Čadca, Makov, Vysoká nad Kysucou, Turzovka, Klokočov, Korňa, Podvysoká, Olešná, Staškov, Raková, Zákopčie, Svrčinovec, Čierne, Skalité, Oščadnica, Dunajov a Krásno nad Kysucou. Grafické spracovanie zabezpečila Ľubica Podoláková – TALIS.
Odborná literatúra

Toto je brána Pánova
Biskup Nitrianskej diecézy a cirkevný historik Viliam Judák v publikácii odhaľuje biblický i historický význam jubilejných rokov v Cirkvi a prináša teologické podnety novodobých pápežov ako načerpať z pokladov svätého roka v súčasnosti. V prvej časti knihy sa zameriava na jubileum v kontexte židovstva, najmä na odpustenie a zmierenie. Objasňuje duchovný význam pútí, históriu hlavných pútnických ciest stredoveku, symboliku otvárania svätých brán i rituálov jubilejného roka, z ktorých sa mnohé zachovali dodnes. Druhá časť publikácie prináša chronologický prehľad jubilejných rokov, historický kontext ich slávenia a mnohé zaujímavosti. Knihu vydal Spolok sv. Vojtecha v Trnave.
Odborná literatúra

100 rokov dobrovoľného hasičstva Dolných Kysúc: 1924 – 2024 Jubilejná publikácia mapuje nielen vznik a vývoj dobrovoľného hasičstva na Dolných Kysuciach, ale je svedkom ich obetavej práce, humánnych činov, odovzdávania skúseností a uctenie pamiatky tých, ktorí boli ich súčasťou. Jej vydanie je viazané k oslave 100. výročia založenia Okresnej hasičskej jednoty č. 18 v Kysuckom Novom Meste. Dušan Pytel, Albert Piňo a Dušan Ševčík sa podujali k vytvoreniu tejto knihy, aby sa oživili spomienky a bola uchovaná vzácna história pre ďalšie generácie. Pri zostavovaní publikácie čerpali najmä z uchovaných zápiskov kronikára dobrovoľných hasičských zborov Ľudovíta Hocha. Mnoho cenných informácií bolo zachytených aj z publikácie Jozefa Hluchého – Príspevky k dejinám požiarnej ochrany na Kysuciach a z písomných materiálov Pavla Mareka a ďalších. Publikáciu s bohatým fotografickým materiálom vydalo vydavateľstvo Georg Žilina. Odborná publikácia

S kožou na trh
Autorka Petra Švábiková prichádza s jedinečnou publikáciou, ktorá je praktickým sprievodcom pre pacientov s rosaceou. Ponúka hlboký ároveň rešpektuje aktuálne medicínske poznatky. Na základe svojho skutočného príbehu približuje rosaceu a jej vplyv najmä na psychiku zrozumiteľným spôsobom, no dostatočne odbornou formou. Prináša čitateľom mnoho rád a odporúčaní, najmä však poznanie problematiky. Knihu vydala autorka.
Odborná literatúra

Grand Prix: ilustrovaná história formuly F1
Bohato a pútavo ilustrovaná kniha je kronikou minulosti, súčasnosti a budúcnosti Formuly 1. Čitateľom a fanúšikom sú predstavený významní šampióni tohto športu, tímy, za ktoré pretekali a trate, ktoré ovládli, ako aj vývoj týchto rakiet na kolesách. Počas svojej vyše sedemdesiatročnej histórie preteky Foruly 1 priniesli množstvo neuveriteľných príbehov a zaujímavých informácií o fungovaní najrýchlejšieho športu na svete. Knihu z anglického originálu preložil kysucký prozaik, publicista, prekladateľ a diplomat Igor Otčenáš. Debutoval knihou poviedok Kristove šoky, v ktorej si kriticky všíma negatívne stránky života vidieckej i mestskej komunity. Za toto dielo bol ocenený Cenou Ivana Kraska. Okrem vlastnej tvorby sa venuje práve prekladom z angličtiny a ruštiny. Knihu vydalo vydavateľstvo Lindeni v spoločnosti Albatros Media Slovakia.
Odborná literatúra

Za organ si sadni
Pavla Kužmu poznáme ako folkloristu, etnológa, pedagóga a zakladateľa folklórneho súboru Kelčovan či speváckeho zboru Kysuca, no je aj prozaikom, básnikom, autorom a spoluautorom monografií, cestopisných esejí, poviedok a odborných publikácií o tradičnej ľudovej kultúre Kysúc. V najnovšej básnickej zbierke sa prostredníctvom svojich veršov snaží priblížiť lásku k domovu, krásu svojej vlasti, ale aj človeka, ktorý má dušu i svedomie. Kniha básní, oslavujúcich milovanú domovinu, je obohatená fotografiami Jaroslava Veličku. Grafický návrh a vydanie knihy zabezpečilo vydavateľstvo Magma.
Beletria

Láska a spomienky
Ján Bazger, rodák z Olešnej, už niekoľko desaťročí žije v Českej republike – Karvinej, kde je aj aktívnym členom združenia Obce Slovákov. Do povedomia širšej literárnej verejnosti vstúpil v roku 2011, keď vydal svoju prvú básnickú zbierku Co vítr neodvál. Pán Bazger, ktorý každoročne obohacuje súťaž „Kniha Kysúc“ svojou literárnou tvorbou, nám predstavuje už svoju piatu básnickú zbierku, ktorá obsahuje 97 básní plných osobných spomienok na lásku. Okrem básní píše poviedky a rozprávky pre deti, ktoré často dopĺňa svojimi ilustráciami. Básnickú zbierku vydal autor vlastným nákladom.
Beletria

Príbehy zo Skalitého
„Knihu som napísal ako prejav vďaky svojím rodičom a starším príbuzným, ktorí už v detstve formovali môj lokálpatriotizmus, úctu k životu predkov a k hodnotám, ktoré vytvorili a zanechali, zvykom, tradíciám, ktoré dodržiavali i nárečiu, ktorým sa po stáročia dorozumievali.“ Takto začína svoju najnovšiu knihu Pavol Laš, rodák zo Skalitého, ktorý prináša 40 príbehov z dávnej minulosti i z obdobia nedávno skončenej vojny. Svojim rodákom sa pokúsil sprostredkovať príbehy, legendy či rozprávky, ktoré mu uviazli v pamäti a ktoré ako dieťa so zatajeným dychom počúval pri driapačkách. Zvláštnosťou knihy je, že príbehy sú napísané na párnej strane v nárečí, na nepárnej strane v slovenčine. Na začiatku každého príbehu je ilustrácia od Sofii Časnochovej, žiačky Súkromnej základnej umeleckej školy v Skalitom. Kniha vyšla vlastným nákladom autora.
Beletria

Matej Bel: Kým nezaschne atrament
Kniha z tvorivej dielne Miloša Jesenského a Petra Kubicu bola predstavená pri príležitosti 340. výročia narodenia Mateja Bela. Publikácia zachytávajúca život, dielo a odkaz Mateja Bela vychádza zo zachovanej korešpondencie uhorského encyklopedistu s panovníckymi dvormi, vedcami, historikmi a pedagógmi z celej Európy. Popularizačnou formou približuje vznik a tvorbu Notícií. Autorom sa podarilo originálne kombinovať citácie z tejto korešpondencie s vlastnými komentármi a hodnoteniami. Ojedinelú publikáciu o Matejovi Belovi, prezývaného aj Veľká ozdoba Uhorska, vydalo Belianum, vydavateľstvo Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.
Odborná literatúra

Svätci a hriešnici
Knihu Mateja Gavláka, rodáka zo Skalitého, vydalo vydavateľstvo Christianitas. Autor v nej v šiestich príbehoch zobrazil prvých tisíc rokov dejín kresťanstva. Dôveryhodne zachytil množstvo autenticky zobrazených prvkov dobového života, ako napríklad spôsob rybolovu galilejských rybárov, umenie taktiky rímskej armády v 4. storočí i život bohatej rímskej vrstvy. Všetky udalosti opisované v knihe, ako hrôzovláda cisára Décia, bitka pri Mulvíjskom moste či pasovanie mladého svätého Štefana za rytiera v rieke Hron, sa reálne odohrali a predstavujú kľúčové momenty v dejinách kresťanstva a našej histórie. Autorovým cieľom bolo priblížiť čitateľovi nádheru a hlbokú spiritualitu katolíckej viery a zároveň pomôcť čitateľovi pochopiť, že človek 21. storočia sa nenachádza mimo dejín, ale je ich pevnou súčasťou.
Beletria

100 rokov Dobrovoľného hasičského zboru Olešná 1924 – 2024
Publikácia vznikla pri príležitosti 100. výročia založenia DHZ Olešná. Autorom je Ladislav Paštrnák, známy kysucký spisovateľ, redaktor a publicista, ktorý pri tvorbe knihy navštívil mnoho informátorov, spracoval texty a zozbieral historické i súčasné fotografie o záslužnej storočnej činnosti dobrovoľných hasičov v Olešnej. Vydanie knihy podporila obec Olešná, starosta a poslanci obecného zastupiteľstva a veľa sponzorov – firiem aj jednotlivcov. Na knihe sa podieľal aj dlhoročný člen DHZ Stanislav Novotný. Spolu s autorom spracovali a darovali zboru tablo s fotografiami vedenia a všetkých súčasných členov zboru, ktoré zdobí priestory požiarnej zbrojnice. Knihu vydalo vydavateľstvo Magma.
Odborná literatúra

Jaroslav Velička: Osobnosť a dielo
Vydavateľstvo Magma pripravilo a vydalo, pri príležitosti životného jubilea Jaroslava Veličku, rozsiahlu monografiu obohatenú množstvom fotografií, ktorá mapuje život a tvorbu tejto výnimočnej osobnosti Kysúc. Kniha umožňuje čitateľom nazrieť do života a tvorby fotografa, pedagóga, muzikanta, milovníka folklóru, ochrancu prírody, ale predovšetkým človeka, ktorý život okolo seba pozoruje cez objektív citlivým a nenapodobiteľným spôsobom. Najdôležitejšie faktografické údaje zo života uznávaného fotografa pútavo spracovala Marcela Podmanická a zaujímavými textami do knihy prispeli známe osobnosti – Mons. Viliam Judák, Peter Dlhopolček, Rudolf Gerát, Ján Podmanický, Pavol Kužma, Zuzana Kronerová, Stanislav Machovčák, Jozef Marcec a majster Ondrej Zimka. Uvedenie knihy bolo súčasťou slávnostnej vernisáže výstavy celoživotného diela fotografa, ktorá sa konala v Turzovke.
Odborná literatúra

Etnológia v regiónoch 2. Nehmotné kultúrne dedičstvo v živote a tvorbe osobností z regiónov Slovenska
Publikácia vydaná Národopisnou spoločnosťou Slovenska je výsledkom výskumu zameraného na výrazné osobnosti, ktoré prispeli k zachovávaniu tradičnej kultúry regiónov Slovenska. Cieľom zostavovateľky Zuzany Beňuškovej je formou medailónov osobností priblížiť ich aktivity, ale aj životnú filozofiu. V publikácii je uverejnený príspevok, etnologičky a kulturologičky, Ivany Kontríkovej Šustekovej, v ktorom sa zamerala na výraznú osobnosť regionálnej kultúry Kysúc – Jozefa Marca. V príspevku mapuje dôležité etapy života a tvorby zakladateľa občianskeho združenia a múzea Bimaček – Kysucká ľudová kultúra. Jozef Marec, pôvodným povolaním detský lekár, pôsobí ako spisovateľ, neprofesionálny výskumník, zberateľ, drevorezbár a je autorom viacerých etnografických kníh. V súčasnosti sa venuje výskumu tradičnej kultúry horných Kysúc, ktorej je aktívnym propagátorom.
Odborná literatúra
