12.9 C
Zilina
29. mája 2024

Kvetinárstvo s dušou: Umenie dvoch kvetinových virtuózok

Kvetinárstvo Pariz Design v blízkosti centra Žiliny vedú dve zohraté kvetinárky Zuzana Parízeková a Adriana Malusová. O ich kvetinovom príbehu sme sa s nimi porozprávali v úprimnom rozhovore.

Aké boli vaše začiatky vo floristike?

Zuzana: Ja aktívne pracujem s kvetmi asi tak 15 rokov, predtým to bola iba moja záľuba – rada som doma tvorila. Po „domácej praxi“ som sa rozhodla v tejto oblasti zamestnať a tak som spoznala Adrianu, s ktorou sme si perfektne sadli.

Adriana: Mne vybral poľnohospodársku školu otec a vybral dobre. Keďže v dobe môjho detstva sme nemali toľko kvetov, ani možností sa niečím inšpirovať, nedá sa povedať, že by to bol pre mňa nejaký sen. Ale som vďačná za túto voľbu, aj keď začiatky boli plné trémy a pochybností. Takisto ďakujem osudu, že som stretla Zuzanu, s ktorou si rozumieme aj bez slov.

Ako vzniklo rozhodnutie ísť svojou vlastnou cestou?

Zuzana a Adriana:  To, že sme si tak perfektne sadli profesne aj ľudsky a každá z nás má na starosti niečo iné, nás utvrdilo v tom, že by tento spoločný kvetinový projekt mohol vyjsť a priniesť nám vytúžené ovocie.

Ja osobne vnímam tak, že floristika sa za posledné roky veľmi posunula dopredu, ako vidíte vy jej vývoj?

Zuzana a Adriana: Áno, mnohí si pamätajú typický karafiát s asparátom na MDŽ. Určite boli na trhu aj rozmanitejšie kytice, ale dnes by sme povedali, že súčasnosť praje rozmanitosti, vkusu, hranice sa strácajú a máme takpovediac krídla na rozlet.

Ale niečo z minulosti sa predsa len vracia…

Zuzana a Adriana: Určite. Zoberte si len taký príklad – svokrine jazyky. Tento kvet bol kedysi súčasťou skoro každej domácnosti. Na určité obdobie sa dostal do nemilosti, ako niečo nemoderné a následne sa s pompou vrátil na výslnie. Alebo také závesné povrazové kvetináče, tie majú tiež pôvod v minulosti. Takisto tento aspekt môžeme pozorovať v móde. Neustále sa niečo vracia, ale v novom prevedení.

Nie je vám niekedy ľúto, keď dekorácia ide preč z kvetinárstva?

Zuzana a Adriana: Nie, práve naopak. Sme rady, že sa to dostane tam, kde má urobiť radosť a nás čakajú ďalšie nové príležitosti.

Je náročné mať zvládnutú logistiku v kvetinárstve? Predsa len, odhadnúť množstvo tovaru nie je jednoduché

Zuzana a Adriana: Za tie roky praxe už máme určitý systém, ako mať množstvo tak akurát. Ale stane sa, že sa vypredá viac, ako sme čakali a vtedy nastupuje improvizácia. Neznamená to však improvizáciu na úkor kvality. Je to asi tak, ako keď nestihnete zájsť do potravín a podarí sa vám navariť zo zásob perfektné jedlo.

K sviatkom väčšinou ľudia nakupujú rezané kvety. Sú aj výnimky?

Zuzana a Adriana: Mali sme aj zákazníkov, ktorí nazývajú rezané kvety mŕtvymi kvetmi, ale my vidíme rezané kvety ako zážitok okamihu. Tento okamih si obdarovaný nesie ako spomienku v hlave veľmi dlho, možno aj navždy. Pre tých ale, čo preferujú črepníkové kvetiny ako dar, vieme odporučiť vhodné, aj s poradenstvom starostlivosti o ne.

Čo všetko môžu u vás zákazníci v predajni nájsť?

Zuzana a Adriana: V ponuke máme rezané kvety, izbové kvety, letničky, trvalky, robíme aranžmány, vence, svadobnú a smútočnú floristiku. Ponúkame živé aj umelé kvety. Poskytujeme poradenstvo, návrhy interiérových dekorácií a balkónových výzdob. Snažíme sa zladiť výzdobu s interiérom a exteriérom a zároveň sa vžiť do predstavy zákazníka. Novinkou sú zelené steny zo živých alebo umelých kvetov.

Aké sú špecifiká svadobnej výzdoby?

Zuzana a Adriana: Najdôležitejšia je svadobná kytica. Je šperkom nevesty. Prihliadame na typ nevesty, výšku, postavu, štýl svadobných šiat a mnoho ďalších aspektov. Samostatnou kapitolou je svadobná výzdoba. Tu je už veľmi potrebná tá logistika, načasovanie. Kvety musia byť úplne čerstvé, výzdoba sa musí načasovať tak, aby nebola zhotovená príliš skoro, ani na poslednú chvíľu. Niekedy do poslednej chvíle tŕpneme, či sa niečo nepoškodí pri prevoze a podobne.

Je pre vás ťažké robiť smútočnú floristiku? Ktorý prvok je pre ňu najtypickejší?

Zuzana a Adriana: Smútočná kytica je symbolom dôstojnej rozlúčky, a tak sa k tomu staviame. Máme rovnaký rešpekt pred smútočnou aj svadobnou kyticou a snažíme sa adekvátne poradiť vo výbere. Najčastejším používaným kvetom je chryzantéma bielej farby, ale často k nej pridávame aj ďalšie farby. Stretávame sa aj s otázkou, ako je to s dodržiavaním párneho počtu do tohto druhu kytíc. Myslíme si, že tento zvyk je zaužívaný iba v našej krajine. Navyše, sú udalosti, napríklad narodeniny a výročia, ktoré majú zmysel pripomenúť si s presným počtom kvetov.

Musíte byť vo svojom povolaní tak trochu aj psychologičkami?

Zuzana a Adriana: Určite áno. Zákazníci prichádzajú v rôznom psychickom rozpoložení a je pre nás odmenou, keď namrzený a vystresovaný zákazník odchádza spokojný a kytica mu vyčaruje úsmev na tvári. Nie je to vždy jednoduché, ale s ľuďmi robíme rady a nevadí nám, ani keď sa nám dívajú na ruky pri práci (smiech)

Aké sú v súčasnosti trendy v prevedení kytíc?

Zuzana a Adriana: Je ich naozaj veľa. Od malých kytičiek po veľké, podlhovasté, okrúhle, tón v tóne, alebo pestrý farebný mix jarných a letných kvietkov. My máme v kvetinárstve stály celoročný sortiment a k tomu sa pridávajú sezónne kvety, napríklad teraz bude obdobie pivoniek a gladiol.

Pýtajú sa zákazníci, aké kytice sú vhodné pre konkrétnu vekovú skupinu?

Zuzana a Adriana: Áno, to je častá otázka. A je tiež zaužívané, že starším dámam sa nehodia príliš farebné kytice. A my si myslíme práve opak, že takáto kytica dámu v rokoch rozžiari a určite aj poteší.

Máte doma tak veľa kvetov, že sa nedajú zrátať, alebo sa na vás skôr hodí, že obuvník chodí bosý?

Zuzana a Adriana: Obidve kvety milujeme, ale musíme priznať, že občas sme tí obuvníci. (smiech) Často je to ale z nedostatku času a aj z toho, že všetkou tou nádherou sme neustále obklopené v práci.

Kde nachádzate inšpiráciu na tvorbu?

Zuzana a Adriana: Veľký zdroj inšpirácie poskytuje príroda. Je zaujímavé pozorovať, ako rastliny v prírode rastú, čo je v popredí a čo v pozadí. Príroda vie utvoriť nádherné kompozície a my sme za to veľmi vďačné.

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa