3.5 C
Zilina
24. apríla 2024

Veľká noc na dedine

Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, vás pozýva do Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke v nedeľu 24. marca 2024 na veľkonočné podujatie v duchu ľudových tradícií.

Návštevníci Múzea kysuckej dediny sa môžu tešiť na ukážky jarného zvykoslovia. Počas dňa sa budú z vŕbového prútia pliesť veľkonočné korbáče, ktoré si budú môcť aj zakúpiť. Návštevníci môžu vidieť ukážky rôznych techník zdobenia veľkonočných vajíčok. Deti si budú môcť vyskúšať svoju zručnosť a vytvoriť tak vlastné originálne kraslice.

Hoci na tento deň pripadá Kvetná nedeľa a Morena by už na Kysuciach mala byť dávno vynesená, návštevníkom uvidia aj tento archaický zvyk, ktorý sa zachoval do dnešných čias. Vynášanie Moreny vyjadruje túžbu ľudí skoncovať s chladným počasím a privolať teplé lúče slnka. Jej vynesenie malo zabezpečiť definitívny odchod zimy a vítanie jari, vypudenie negatívnych síl z chotára, vrátiť fyzickú silu zeme a dosiahnuť znovu oživenie prírody. Morenu v minulosti pripravovali dievky, na krížom preložené palice pouväzovali slamu, prípadne mach a takto pripravenú bábku obliekli do rukávcov, šorca, zápony, podviky a šatky. Museli ju pripravovať tajne, aby ju mládenci neukradli, lebo, keď sa tak stalo, dali ju do zástavy v krčme a pili na ňu. Dievky potom museli všetku útratu krčmárovi zaplatiť, inak by im ju nevydal a nemohli by ju utopiť.

Návštevníkom počas podujatia členovia FS Kýčera z Ochodnice pripomenú aj starý zvyk, ktorý sa robieval na Kvetnú nedeľu, kedy dievčatá rozdávali po dedine bahniatka. Gazdiné im za to dávali rôzne koláče, vajíčka alebo peniaze. Dievčence sa potom spolu u niektorej doma stretli, pohostili a maľovali vajíčka pre šibačov. Bodkou za folklórnym vystúpením bude ukážka tradičnej šibačky na Kysuciach.

Pre milovníkov Historickej lesnej úvraťovej železnice bude počas podujatia premávať zo Stanice Skanzen do časti prvej úvrate a späť vláčik s výletným vozňom.

Múzeum kysuckej dediny bude v túto nedeľu  otvorené od 10.00 do 15.30 hod.

Hoci tieto krásne zvyky často žijú už len ako súčasť repertoára folklórnych skupín, sú niečím, čo nás spája s našimi predkami. Majú v sebe veľa pozitívnych emócií, ktoré môžete aj vy zažiť na Kvetnú nedeľu v Múzeu kysuckej dediny.

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa